Indiana high school baseball IHSBCA all state teams 2022

On Sunday, the Indiana High School Baseball Coaches Association (IHSBCA) released its 2022 all-state teams.

Players are nominated by their coaches and selected by IHSBCA member coaches across the state.

Great team:See who is among this year’s best of the best in Central Indiana

IHSAA baseball:Way too early Fab 15 of top 2023 teams

CLASS 4A ALL STATE

P: Ethan McCormick, Harrison (West Lafayette); Drew Dickson, Zionsville; Gage Stanifer, Westfield

C: Sam Gladd, Columbia City

1B: Nick Wiley, Mooresville

2 B: Josh Adamczewski, Lake Central

3B: Jake Winzenread, Lawrence North

SS: Tucker Biven, New Albany

OF: Garrison Barile, Center Grove; Max Clark, Franklin; Connor Misch, Lake Central

Honorable Mention: Collin Lindsey, Westfield; Drew Bradley, Jasper; Andrew Clements, New Albany; John Curl, Kokomo; Kevin Hall, Munster; Luke Legault, New Palestine; Brayden Rouse, East Central; Connor Foley, Jasper; Gavin Smith, Logansport; Joe Huffman, Avon; Cameron Decker, Evansville North; Brody Chrisman, Zionsville; Jack Brown, Fishers; Garrett Jones, New Albany; Gavin Collins, Northridge; Carson Dunn, Fishers; Chris Hedinger, Jasper; Owen Quinn, Lawrence North; Kannon Stull, Jeffersonville; Ethan Lyle, Evansville Central; Joey Wilmoth, Fishers; Kevin Reed, Martinsville; Brayden Risedorph, East Noble; Caden Crowell, Valparaiso; Conor Pangburn, Lake Central; Ethan Ianni, Columbus East

CLASS 3A ALL STATE

Brebeuf Jesuit Andrew Dutkanych (24) pitches the ball during the IHSAA baseball 3A state final against Andrean, Friday, June 17, 2022, at Victory Field in Indianapolis.

P: Mitchell Dean, Western; Andrew Dutkanych IV, Brebeuf Jesuit; Peyton Niksch, Andrean

C: Keifer Wilson, Greencastle

1B: Brycen Hannah, John Glenn

2 B: Jace Burton, Silver Creek

3B: Collin Stephens, John Glenn

SS: Dominic Decker, Silver Creek

OF: Evan Pearce, Oak Hill; Parker Dean; Grady Keppling, New Prairie

Honorable Mention: Jax Kalemba, Andrean; Alex Watkins, westerns; David Edwards, Scottsburg; Gabe Skelton, West Vigo; Brayton Bowen, Lebanon; Brookes Walters, North Montgomery, Grant Brooks, Wawasee; Carter Murphy, West Vigo; Silas Kaser, John Glenn; Ian Potts, Peru; Joe Chrapiwy, John Glenn; Landon Carr, Northview; Jayden Ohmer, Brebeuf Jesuit; Jayce Lee (South Bend Saint Joseph); Drew Lanning, Lawrenceburg; Cole Wise, Northwestern; Dalton Wasson, Heritage; Colin Kapust, Silver Creek.

CLASS 2A ALL STATE

Heritage Christian outfielder Andrew Wiggins poses for a photo Saturday, March 27, 2022, at Burnette Park on Little League Drive in Indianapolis.

P: Alec Hershberger, Fairfield; Wyatt Blinn, Cascade; Owen Willard, Eastside

C: Chase Long, Delphi

1B: Ben Seitzinger, Mitchell

2 B: Cayden Calloway, Eastern (Greentown)

3B: Dawson Glassco, Mitchell

SS: Gavin Lash, Wapahani

OF: Gabe Eslinger, Linton-Stockton; Andrew Wiggins, Heritage Christian; Kevin Corcoran, Illiana Christian; Wade Peters, Carroll (Flora)

Honorable Mention: Luke Willmann, Wapahani; Logan Gibbs, Cascade; Hunter Allen, Prairie Heights; Caleb Snyder, Monroe Central; Trey Pitcock, Boone Grove; Jamari Pamlin, Centerville; Noah Stephen, Seeger; Bracey Brenemen, Linton-Stockton; Aidyn Coffey, Monroe Central; Levi Mavrick, Eastern (Greentown); Caleb Edwards, Seeger; Bradyn Douglas, Frankton; Reid Keisling, Eastern (Greentown); Eli Harshbarger, Carroll (Flora); Ian VanBeel, Illiana Christian; Corbin Snyder, Eastern (Greentown); Grayson Knight, University; Will Eldridge, Carroll (Flora); Brock Buckley, Covenant Christian

CLASS A ALL STATE

P: Peyton Merica, Rising Sun; Ben Mazur, Lafayette Central Catholic

C: Nick Miller, Fremont

1B: Chase Smith, Cowan

2 B: Brady Yeryar, Shakamak

3B: Owen Winters, Kouts

SS: Ethan Bock, Fremont

OF: Gavin Gentry, Borden; Korbin Lawson, Tri-County; Seth Wagler, Barr-Reeve

Honorable Mention: Oscar Pegg, Shakamak; Mo Lloyd, Southwood; Nick Swartzenruber, Barr-Reeve; Derron Hazzard, Riverton Parke; Owen Munn, Lafayette Central Catholic; Gabe Kahl, Elkhart Christian; AJ Agnew, Borden; Peyton Robbins, Riverton Parke; Dylan Kindig, Argos; Burn Martin, Dugger (Union); Elijah Quasebarth, North White; Colton Stull, Barr-Reeve; Hunter Collings, Riverton Parke; Dylan Toler, Borden; Joey Spin, Caston; Gabe Pentecost, Fremont; Bradley Ferrell, South Central (Union Mills); Carter Crews, Springs Valley

Comments are closed.